Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og metodevalg


3. juni 2009

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Søvn og metodevalg

Hej Helen,

Da vores datter som nu er 13½ måned stadig ikke sover godt om natten vil jeg endnu en gang have lidt råd med på vejen, da jeg er meget i tvivl om hvad vi efterhånden skal stille op.

Hun er startet i vuggestue da hun var 12 måneder og er faldet godt til. Hun sover 1 lur om dagen typisk fra kl. 12 og 2-3 timer frem. Hun er meget træt når hun bliver hentet.

Hun bliver puttet kl. 19.30 med en flaske på 200ml som hun selv drikker i sin seng (hun falder ikke i søvn med flasken). I øjeblikket har vi ingen problemer med at få hende til at sove om aftenen da hun simpelthen falder omkuld.

Herefter vågner hun en del gange, startende fra kl. 22. De første par gange blot for at få sutten - hvilket naturligvis er ok.
Herefter vågner hun ca. 3-5 gange fra kl. 23 til 05. Her accepterer hun ikke bare sutten, og begynder at græde med det samme vi vender ryggen til sengen. I nat var hun vågen fra 02 til 04 hvor jeg forsøgte at gå frem og tilbage til hende, putte hende, sidde hos hende osv.
Kl. 04 orkede jeg ikke mere og hun kom ind til os. Herefter sov hun til 07.00.

Jeg har læst dine andre breve angående søvn ...


Annonce

... samt nyeste artikel i "vores børn" angående søvn. Jeg kan forstå at du er foretaler for at man putter sine børn og går tilbage til dem hvis de græder.

Vi har forsøgt i 3 dage at lade hende græde lidt inden vi gik derind. Dette resulterede i at hun blev fuldstændig hysterisk og først faldt i søvn efter 1½- 2 timer. Efter 3 dage magtede vi det ikke mere. Kolleger og veninder anbefaler os at tage kampen med det samme og bruge metoden "godnat og sov godt" da det har virket for dem. Jeg syntes bare metoden er super hård og meget i tvivl om effekten.

Spørgsmål:
- Giver jeg for hurtigt op? - jeg syntes jo 2 timer er lang tid at rende frem og tilbage til hende, specielt når kl. er 02 om natten.
- Skal jeg bare acceptere at hun har brug for vores nærhed i øjeblikket og tage hende ind til os?

Perioden med dårlig søvn har faktisk stået på siden hun var 8 måneder - dog lidt on and off. Jeg er pt gravid med termin om 4 uger og er derfor meget opsat på at få indført nogle gode søvnvaner for vores datter inden hendes lillebror kommer til verden.

Håber du kan hjælpe med nogle helt konkrete forslag til hvad vi skal gøre.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tak for dit gode svar sidst, som virkelig hjalp mig videre. Vi har valgt at beholde putteflasken lidt endnu :-)

Agnes mor


Annonce