Brev:
Sover kun 30 min ad gangen om dagen

Hej Helen
Ja så lykkedes det os at blive forældre igen. D. 9.2. blev Lærke født. Hun er en fin pige, der trives og tager fint på. Jeg ammer hende 100 % uden problemer. Siden hun blev født har hun været godt til at sove både om dagen og om natten, men nu er der begyndt at vise sig et mønster, som jeg kun husker alt for godt med storesøster.
Storesøster sov de mange første måneder af sit liv kun 3 lurer a 30 min varighed om dagen. Det resulterede selvsagt i en meget træt og utilfreds baby.
Indtil nu har Lærke sovet en lang lur om dagen på ca. 3 timer. Resten (2-3 lurer) var så de samme 30 min som jeg husker så godt fra storesøster. Det var jeg helt tilfreds med. Men nu er hun begyndt at vågne efter de 30 min til alle lurerne. Det er 5 dage siden hun tog den lange lur selv. Jeg forsøger at få hende til at sove videre ved at køre hende i barnevognen eller vuggen, og det har virket 1 af dagene, hvor hun faldt i søvn og sov 2 timer efter det. De andre dage har jeg opgivet at få hende til at sove videre, enten fordi hun skreg eller stadig ikke sov efter en time.
De dage har hun kun har sovet 30 min ad gangen 4-5 gange i løbet af dagen. Hun er ikke vrøvlet eller ...
... utilfreds imellem lurerne, men bliver selvfølgelig hurtigt træt. Hun sover stadig fint om natten. 3-4 timer ad gangen i vuggen.
Det skal lige siges, at det ikke er svært at putte hende. Det foregår ved, at hun falder hen på min arm oftest efter en amning og jeg ligger hende i vugge eller barnevogn, hvor hun mosler rundt et kvarters tid inden hun selv falder i søvn. Så jeg går ud fra, at hun er træt nok?
Jeg er i tvivl om, hvordan jeg bedst håndterer dette. Det er klart, at jeg skal forsøge at hende til at sove videre mindst en gang om dagen. Men hvordan griber jeg det an de dage, hvor hun nægter at sove en lang lur? Jeg har indtil nu ammet efter hver lur som om hun havde sovet længe og hun spiser også fint hver gang på begge bryster. Men jeg er alligevel i tvivl om, om jeg risikerer at hun sjatspiser og sjatsover?
Skal jeg forsøge at få hende til at sove igen så hurtigt som muligt eller skal jeg snakke og underholde så længe hun orker, hvilket selvsagt er kortere og kortere som dagen skrider frem? Og ikke mindst...hvad i er alverden er grunden til at begge mine børn har svært ved at skifte søvnfase på denne måde? Hvad er det jeg gør, der forårsager dette?
Hilsen mor til 2
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. oktober 2026 | Opdragelse | 1 mdr.
Hej Helen Jeg vil høre dine tanker omkring at ligge selv som lille barn....
23. september 2026 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen Jeg ammer min søn på 4 uger og er blevet i tvivl om jeg bør amme...
17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...
13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
Viden om børn:
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Sygt barn
Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.
De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.
Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.
Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S









