Annonce

Annonce

Svar: Kost til moder under amning


26. april 2004

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Niels

Et stort til lykke med datteren.

Som hovedregel kan en kvinde spise det samme når hun ammer, som hun gjorde i graviditeten. Alt naturligvis med måde, fordi man lidt populært kan sige at det er maden som hun spiser, at hun laver mælk af.

I løbet af den første leveuge, får små børn ofte tynde afføringer, hvilket er helt normalt for deres alder. Det skyldes at mælken løber til og barnet får forholdsvis store mælkemængder og det hænger ikke sammen med noget, som moderen har spist.

Hvis man har mistanke om at visse fødeemner kan have en allergen virkning på barnet, så kan moderen undgå dette fødeemne i en periode på fjorten dage og forsøge igen, for at se hvilken reaktion barnet får.

Når man ammer er det godt at spise en varieret kost med begrænsede mængder fedt og sukker. Det er godt at spise brød, pasta, ris,- altså fødevarer med et højt indhold af kulhydrater. Samt grøntsager og frugt.

Det kan være en god idé at holde lidt igen med især kaffe og også te som er koffeinholdigt. Der findes speciel ammete, som foretrækkes i stedet for storemængder almindelig te. På samme måde bør man undgå store mængder cola.

Fisk er sundt og godt at spise, men når man ammer bør man på grund af højt kviksølvindhold undgå at spise større mængder af følgende fisk: ...


Annonce

... Tun, rokke, helleflynder, oliefisk, sværdfisk, sildehaj, gedde, aborre og sandart.

Man kan godt spise tunsalat, men store portioner som f.eks. en tunbøf bør man ikke spise, når man ammer. Man kan roligt spise alle andre almindelige spisefisk, både fede og magre fisk.

Med hensyn til alkohol bør dette begrænses, da det udskilles i mælken. Nogle mødre har den opfattelse at barnet bliver mere roligt, hvis hun drikker lidt, men sammenhængen skal nok søges i at det er mor selv som bliver mere rolig og at det smitter af på barnet. Alkohol vil ofte give et mere uroligt og grædende barn.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Stærke krydderier, løg, kål, radiser, vindruer, citrusfrugter, jordbær og chokolade kan hos nogle være årsag til at barnet får ondt i maven og bliver urolig. Det er dog ikke videnskabeligt bevist og derfor bør man som mor prøve sig frem og ikke udelukke noget på forhånd.

Hører man til de kvinder som har en voldsom trang til chokolade efter fødslen, så kan man i stedet for at spise en hel plade marabou, nøjes med 2-3 stykker og så stille og roligt øge dosis, dag for dag, når man ser hvordan barnet reagerer. Det samme gælder med trangen til at spise en skål jordbær,- begynd i det små og se om der kommer en reaktion.

Håber dette gav jer lidt overblik. Held og lykke med den lille pige.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.

Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!

Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce