Brev:
Overgive sig til søvnen - 4 mdr.

Kære Helen,
Mange tak for dit hurtige svar vedr vores søns kost, vi venter til han er 5 måneder med at introducere vælling. Vi vil ikke skifte mme, da hans far har astma og allergi. Vi fortsætter med nan ha1.
Vores søn har haft kolik de første 3 måneder men det er heldigvis ovre nu. Men han har utrolig svært ved at overgive sig til søvnen, ja både de tre lure i løbet af dagen og nogen gange om aftenen. Jeg kan ikke få mig selv til at lade ...
... ham ligge og græde sig i søvn og tager ham op og vugger ham i armen og lægger ham igen. Nogen dage hjælper det og andre dage kammer det helt over for ham. Han er 18 uger og stadig meget nysgerrig og livlig:)
Vi har også oplevet at det er svært for ham og gå fra den ene søvnfase til den næste. Det eneste der hjælper er at gå med ham i barnevognen. Hænger det sammen med hans udvikling at han sjatsover?
Mange hilsner
Fra den lille familie.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
Viden om børn:
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




