Annonce

Annonce

Brev:

Natfest


21. marts 2025

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Natfest

Kære Helen.

Uanset hvornår vi lægger vores søn, vågner han HVER nat mellem 3 og 4. Det passer med en amning, men han er umulig at lægge efterfølgende. Han er ikke ked af det, men har så meget uro i kroppen og møffer rundt.

Han virker til at have luft i maven - men intet kommer ud hvis jeg tager ham op for at hjælpe ham med alt hvad jeg har lært af bengymnastik. Det har stået på lige siden han kom til verden. Han er 11 uger i dag.

Det eneste der kan få ro på ham er slyngevuggen inde i stuen, hvilket ikke er en optimal løsning for min søvn, da det kræver at jeg kravler på sofaen og her får jeg ikke rigtigt sovet. Til gengæld sover han så ...


Annonce

... indtil kl 7-8 stykker hvis han kommer i slyngevuggen. Før han blev stor nok til slyngevuggen rent vægtmæssigt sov vi bare ikke mere fra kl. 3-4 stykker, før en morgenlur ved 6-7 tiden.

Jeg kan amme ham i søvn og sidde med ham i 20-30 min hvor jeg kan mærke han er gået kold, men i det øjeblik jeg lægger ham tilbage i vuggen starter det vi efterhånden kalder 'rutinen'.

Hvis amningen ligger tidligere fx kl 2, kan jeg godt lægge ham, men så vågner han mellem 3-4 og så starter 'rutinen'.

Jeg håber du kan hjælpe os med at knække koden til, hvad der kan få os alle til at få nattens sidste søvnstræk til at spille i soveværelset.

Stor hilsen
Simone

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Rhesus-uforlignelighed

Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.

Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.

Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!

Hilsen drengens forældre


Annonce