Brev:
Nattesøvn og behov for flaske
Hej Helen.
Min datter på 7 måneder har tidligere sovet rigtig fint om natten. Men nu vågner hun 6 -7 gange om natten. Hun sover på eget værelse.
Hun kommer i seng kl 19.30-20.00 og får en flaske. Så sov hun tidligere til ca kl 4.30-5.30 og fik en flaske og sov videre til kl 7.00.
Men nu vågner hun ca kl 23.30 og så er jeg inde ca hver time og give hende sutten. Jeg giver hende en flaske mellem kl 3-4 nu. Jeg er i tvivl, om jeg skal give hende en flaske omkring midnat ...
... også, men vil så nødigt op på to måltider om natten, når vi nu har været nede på et.
Hun vågner ofte og græder, men ligger sig til at sove - næsten altid - med det samme hun får sutten. Men min nattesøvn bliver jo afbrudt hver time. Hvordan kommer vi "tilbage" til den gode nattesøvn, hvor hun sov fra ca kl 19.30 til 4-5 stykker uden at vågne.
Om dagen får hun 3 flasker (kl 12.30, 16 og 19.30). Derudover får hun 4 måltider, men det svinger meget, hvor meget hun spiser).
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Velkommen til verden
Blødt og behageligt babytøj fra MarMar Copenhagen
En baby, et nyt lille liv og en kærlighed som fejer benene væk under jer og ændrer alt. Vi er helt med, det er noget helt særligt! Også anden, tredje og hver gang. En baby er altid et lille mirakel.
Hos MarMar ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
29. januar 2023 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Vi vil gerne at vores datter skal leve vegetarisk og derfor er vi...
25. januar 2023 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Kære Helen Dejlige lillebror vil gerne die ofte om natten. For ofte til, at...
25. januar 2023 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Lillebror er blevet 6 måneder og har altid været glad for at...
24. januar 2023 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Vi bøvler virkelig med musen om natten lige for tiden. Hun kan...
18. januar 2023 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min datter er 5 mdr, og total afhængig af sin sut til natten....
Viden om børn:
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med stor hårpragt og andre kun med små dun. Håret kan variere både i tykkelse, længde og farve.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver på hovedet. De fleste børn vil i 3-4 mdr´s alderen miste meget af deres hår, både fordi de ligger meget ned, men også fordi de hår, som er udviklet, da barnet lå i moderens mave, ofte tabes på en gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det hår, som...
Tisser i sengen
Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.
Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.
Langt de fleste børn vokser...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.