Brev:
Korte søvnfaser dag og nat
Kære Helen
Min datter sover lure på 30-40 minutter og har gjort det de sidste 2 måneder. Selvom vi går med barnevognen, ligger med hende i sengen, holder om hende, siger shhh osv. Vi har prøvet alt! Hvis hun sover inde kan jeg nogle gange få hende til at sove videre hvis jeg tager hende op og vugger hende i mine arme. Men det varer kun kort. Det er ikke kun om dagen, men også om natten.
Hun puttes kl 19 og "sover" til kl 4.40-5.30.
Jeg er så træt og det er min ...
... datter også.
Hvordan pokker får vi hende lært at sove videre når hun skifter søvnfase? Det er tydeligt at hun er træt efter de 40 minutter.
Vi tumler og leger når hun er vågen. Men hun bliver hurtig gal og træt.
Jeg ammer. Hun er lige blevet 4 mdr og vejer 6800 g og er 67 cm. Hun viser ikke tegn på at have behov for skemad. Udover at hun vågner hyppigt. Men sådan har det jo været længe nu.
Jeg er træt og aner ikke hvad jeg skal stille op.
Venlig hilsen
Pernille
Annoncer
Produktnyheder
Få besøg af Helen
Kære alle
Jeg får ofte henvendelser fra forældre omkring hjemmebesøg. Derfor har jeg nu besluttet at tilbyde besøg i mødre- og fædregrupper.
Du kan spørge om alt det, som optager dig omkring dit barn:
- Sover mit barn nok?
- Hvorfor er mit barn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. april 2018 | Amning | 3 mdr.
Hormonspiral og mælkeproduktion
Hej igen Jeg har lige skrevet et længere brev vedr. udfordringer omkring...
17. april 2018 | Amning | 3 mdr.
Udfordringer med amning ved 3,5 mdr.
Kære Helen Jeg har tidligere fået vejledning hos dig vedr. mit første barn,...
16. april 2018 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig, da jeg ikke længere kan finde hoved og hale...
16. april 2018 | Sovevaner | 3 mdr.
Sover min baby for meget? - 3 mdr.
Hej Helen Et måske lidt underligt spørgsmål - men kan en baby sove for...
11. april 2018 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen Først mange tak for et godt foredrag i dag på Gentofte...
Viden om børn:
Flyverdragter
Priser på flyverdragter kan variere meget. Nogle dragter kan fås for få hundrede kroner og andre koster 10 gange så meget. Vær opmærksom på at der ikke altid er sammenhæng mellem pris og kvalitet. De dyreste flyverdragter er ikke nødvendigvis de mest vandtætte.
Når du skal vælge flyverdragt, så vælg en dragt som ikke indeholder PVC. Plastmaterialet PVC kan være blødgjort med Ptalater, hvoraf flere er skadelige for miljøet og har en hormonforstyrrende effekt. PVC tåler ikke varme...
Mælkedranker
Nogle børn drikker så meget mælk, at det tager pladsen op for den egentlige mad. Disse børn kalder man for mælkedrankere.
Hvis barnet gennem for lang tid lever mest af mælk, vil barnet kunne få jernmangel.
Hvis dit barn drikker mere en 1/2-3/4 liter mælk i døgnet og ikke har appetit til anden mad, så må du skære ned for mælkeindtaget. I stedet må du tilbyde vand, hvis barnet er tørstig.
Hvis du har svært ved at vurdere om dit barn er mælkedranker...
Svartidsbarometer
Annoncer | |
GODE APRIL TILBUD! | |
![]() | Den svære opdragelse Helens bog om børn og opdragelse Bestseller! |
Flere gode tilbud |
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.
Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)
Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)
Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder