Annonce

Annonce

Brev:

Nattesøvn og natteamning


19. marts 2025

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Nattesøvn og natteamning

Hej Helen

Mange tak for en virkelig god brevkasse. Den har været helt uundværlig, siden vi fik vores første datter for fem år siden. <3

I dag har vi et spørgsmål omhandlende lillesøster på 15 måneder, som kæmper med både nattesøvnen og natteamningen, så vi har inddelt spørgsmålene i to dele.

1) Dårlig nattesøvn = Siden september 2024 har vores datter haft ekstremt dårlig nattesøvn. Hun var vågen 3-5 timer om natten - som i fuldstændig lysvågen, hvor hun var aktiv og pludrede. Vi insisterede på, at holde lyset slukket og tale med lave stemmer, så hun kunne forstå, at det var nat, og hun skulle sove. Efter en tur ved egen lægen blev vi henvist til en øre-hals-næse-læge, som desværre havde 4 måneders ventetid. Så det var 4 meget hårde måneder med stort set ingen nattesøvn til hverken mor eller barn.

I slutningen af januar 2025 blev hun tilset af ØHN-lægen, som konstaterede vand i begge ører, og hun fik lagt dræn. Allerede samme nat og tiden efter sov hun væsentligt bedre. Desværre holdte det kun to uger, hvorefter hun blev ramt af feber/forkølelse og dernæst en omgang skoldkopper. Efter feber/forkølelsen i midten af februar har hun sovet elendig igen med mange opvågninger og hyppige amninger.

I starten tænkte vi, at det skyldtes sygdom, men nu her, hvor hun er rask, sover hun stadig elendigt. De fleste nætter vågner hun med 20-30 minutters mellemrum, og jeg må amme hende liggende det meste af natten. Hvis jeg tager brystet væk, skriger og græder hun højlydt, som om hun er i smerter. Det er slet ikke holdbart for nogen af os, for jeg er simpelthen ...


Annonce

... så drænet og udmattet ovenpå snart 6 måneders manglende søvn.

Hvad skal vi stille op? Vi er efterhånden ved at blive lidt desparate, og det er så synd for hende, at hun er så udmattet i vuggestuen. Det skal lige tilføjes, at hun er startet i vuggestue i begyndelsen af januar, men har haft utrolig mange sygedage on/off, så vi har også tænkt, om det kan være en efterreaktion på vuggestuestart.

2) Afvænning af natteamning = Lillesøster på 15 måneder bliver stadig ammet til natten, ligesom hun vågner 3-4 gange i løbet af natten for mælk. Hun bruger hverken sut, sutteklud eller bamse, så brystet er nok mere tryghed end sult. Hun er ikke blevet puttet af far eller bedsteforældre før, da hun kun har kunne finde ro ved brystet.

Men efter det lange, lange, lange forløb med væske i ørerne, sygdom og urolig nattesøvn, kan jeg snart ikke holde til mere. Efter samråd med sundhedsplejerske er vi nået frem til, at jeg skal stoppe med amning, så far kan tage over om natten, fordi jeg er begyndt at få det fysisk og psykisk dårligt over den manglende nattesøvn.

Men hvordan afvænner vi vores datter på en mest skånsom måde?

Skal hun have en kold tyrker, hvor hun skal sove alene med far? Eller hvordan vi det på en mest skånsom måde? Hvis hun vågner om natten, skal hun så have mad/grød som erstatning for mælken? Nogen foreslår os at give hende en flaske MME, men giver det mening at starte op med MME så sent i forløbet? Jeg har brug for en trin-for-trin-guide <3

Tusind tak på forhånd og vi glæder os til at høre fra dig <3.

Mange hilsner fra
en meget træt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Tvillingedrenge sover meget uroligt og vågner konstant

Hej Helen Tusind tak for din gode brevkasse - den har hjulpet os mange...

Læs hele brevet og Helens svar


6. februar 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Sidder ofte i W-stilling

Kære Helen Jeg har et kort spørgsmål i dag. Min datter, som nu er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


16. november 2024 | Udstyr | 14 mdr.

Jakke og flyverdragt i autostol?

Kære Helen Jeg har bare lige et kort spørgsmål, som jeg håber, at du kan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce