Annonce

Annonce

Blommes bedste sommer


15. februar 2026

Forfatter:
Lone Flyvbjerg Nørgaard
Forlag:
Byens Forlag
Udgivelsesår:
2026
Sidetal:
52
Pris:
199
ISBN:
9788776162979
Blommes bedste sommer

Læs omtalen af "Blommes bedste sommer" under annoncen ...


Annonce

I bogen Blommes bedste sommer stiller Lone Flyvbjerg Nørgaard et spørgsmål, som mange børn og voksne vil kunne genkende: Hvad hvis skolen ikke passer til alle?

Blomme har svært ved at finde sig til rette i skolens faste rammer. Og da de andre børn finder deres blyanter frem og begynder at skrive, så drømmer Blomme sig væk og begynder i stedet at tegne et blommetræ. Træet strækker sig mod en gul sol og spreder sin krone med en masse blommer på. Og et dyr med rød pels dukker frem. Blomme vil meget hellere være i naturen end i skolen.

Da Blommes mor mærker, at Blomme ikke har lyst til skolen, får Blomme lov til at tilbringe sommeren hos Bedste. I haven, omgivet af blomster, dufte og ro, kan fantasien få frit spil, og sommeren bliver et frirum, hvor Blomme kan få lov at være sig selv.

Bogen henvender sig til højtlæsning og dialogisk læsning for de 5-9 årige børn.

Om forfatteren
Lone Flyvbjerg Nørgaard debuterede i 2020 med klimaromanen Under vand. Hun underviser på et gymnasium i dansk og spansk, og idéen til fortællingen om Blomme udspringer både af hende erfaringer som forælder og gymnasielærer.

Lone Flyvbjerg Nørgaard har fokus på børns trivsel, og på hvordan kreativitet og leg ofte nedprioriteres i en skolekultur med tidligt fokus på faglig præstation. Hun fortæller, at børn bør have mulighed for at udvikle sig i deres eget tempo, med plads til fantasiens og legens betydning - de to vigtigste hjørnesten af barndommen.

Bogen er illustreret af Anne-Esme Kierby Petersen.


Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.

Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!

Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.

Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.

Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)

Med venlig hilsen
En familie på fire


Annonce