Det er bare min Tissemis
8. november 2025

Læs omtalen af "Det er bare min Tissemis" under annoncen ...
Hvad gør man lige, når tissekonen begynder at kilde? Hvorfor bliver far grå i hovedet, når Mina bruger sin Tissemis som farvelægningsbog, og hvordan leger Mina gemmeleg med sin Tissemis?
Det og meget mere får du svar på i den sjove, finurlige og ærlige fortælling om Mina og hendes uskyldige leg med hendes bedste veninde, Tissemis.
Bogen er skrevet til dig, der gerne vil åbne op for en sund og udviklende samtale med dit barn om kroppen. Udgangspunktet er, at opdagelse og udforskning af tissekonen er helt normalt, det er ikke forbundet med tabu eller skam - og det er vigtigt, at børn vokser op med et naturligt forhold til deres egen krop.
Bogen kan læses højt af både forældre og fagpersoner.
I serien findes også "Det er bare min tissetrold".
Om forfatteren
Nanna Munch er sexolog, pædagog og parterapeut. Bøgerne "Det er bare min Tissetrold" og "Det er bare min Tissemis" er hendes debut som forfatter. Bøgerne bygger på Nannas egne oplevelser som mor og som fagperson.
En stor del af Nanna Munchs arbejde handler om at støtte voksne. Mange voksne - både forældre, pædagoger og lærere - har svært ved at tale med børn om kroppen. Det er svært at finde modet, og det er svært at vide hvordan.
Nanna har skabt bøgerne som et redskab til at åbne op for en samtale, der for mange er svær.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder