Den dag Leopold blev... TRIST
18. oktober 2024

Læs omtalen af "Den dag Leopold blev... TRIST" under annoncen ...
Da Leopold vågner søndag morgen, har han en følelse i kroppen - han føler sig trist indeni. Det viser sig ved, at han ikke har lyst til at stå op, ej heller blive i sin seng. Hans hoved føles tomt, kroppen føles tung, og øjnene løber i vand. Han har ikke lyst til at spise, og heller ikke lyst til at lege, ikke engang i Mudderland, som han ellers elsker.
Leopolds mor forsøger at muntre ham op - uden held. Men bedst som Leopold sidder og hænger med trynen, så hører han Keld-Orne græde. Keld-Orne er helt ulykkelig over noget meget sørgeligt, og så glemmer Leopold pludselig at være trist. Nu vil han trøste Keld-Orne.
Børn skal lære om alle følelser, fordi det hjælper dem med at forstå sig selv og andre, hvilket er vigtigt for deres følelsesmæssige udvikling og sociale kompetencer.
I bogen "Den dag Leopold blev trist" er en karakter som Leopold med til at give barnet en forståelse for, at det er helt okay at føle sig trist, at være ked af det. Gennem bogen vises barnet, hvordan både Leopold og Keld-Orne kan blive glade igen, efter at have været triste og kede af det, og at følelser således ikke er permanente, at der findes løsninger.
Bogserien om Leopold fylder i år 30 år, og den kommer omkring alle mulige forskellige slags følelser:
Den dag Leopold blev... MISUNDELIG.
Den dag Leopold blev... BANGE.
Den dag Leopold blev... OND.
Den dag Leopold blev... FLOV.
Den dag Leopold blev... JALOUX.
Den dag Leopold blev... FORELSKET.
Den dag Leopold blev... SUR.
Sammen med bogserien finder du også en Leopold bamse og et Leopold Memory-spil. Bøgerne henvender sig hovedsageligt til børn i alderen 3-5 år.
Om forfatteren
Dina Gellert er født i 1961, og hun har både skrevet og illustreret bøgerne om Leopold. Hendes stil bliver ofte beskrevet som både glad og humoristisk, og hun går meget op i at finde den rigtige stemning, stil og teknik, når hun skriver bøger til børn. I bøgerne om Leopold sætter hun de mange forskellige følelser ned i børnehøjde og sikrer, at børnene kan relatere til det, som læses højt.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tak for hjælpen - det virker!!
Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.
Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!
Tusinde tak for din støtte.
Fra to nu langt mindre trætte forældre