7 måneder gammel pige vil ikke spise ske-mad og har soveproblemer
21. august 2003Kategori:
Alder:
7 mdr.

Min datter, der nu er 7 måneder, vil ikke spise sin mad. Vi begyndte at give hende grød, da hun var ca. 5 måneder og det gik fint. Senere fik hun også kartoffelmos og øllebrød og alt var idyl, men inden for den sidste uges tid er hun begyndt at protestere voldsomt når vi forsøger at give hende mad.
Før var hendes madplan ca. således:
Kl. 2/3 natamning
Kl. ca. 7 morgenmad (amning)
Kl. 11/12 frokost (grød)
Kl. 15/16 mellemmad (amning)
Kl. 17/18 aftensmad (mos)
Kl. ca. 20 vælling (200 ml) til natten
Vi lavede grød af 2 dl. væske (halvt vand og halvt mme) og hun fik ca. 125 g. kartoffelmos om aftenen med ærter/broccoli el. lign. Vi har altid givet hende et par teskefulde sveskemos på maden og lidt frugtmos. Hun spiste ca. 3/4 portion af gangen.
Nu vil hun slet ikke. Når hun har fået 3-4 skefulde kaster hun sig tilbage i stolen og skriger/græder. Så har vi prøvet at give hende nogle agurkestænger, hvilket hun synes er spændende at sidde og gnaske i, men mad på ske giver sure miner.
Vi er begyndt at spise sammen med hende, men da hun ikke har fået tænder kan hun jo ikke spise det vi spiser. Vi har prøvet at give hende lidt af vores, men så snart skeen nærmer sig hyler hun. Hun er stadig meget glad for sin vælling, og vi har prøvet at give hende 200 ml. efter forgæves grød-forsøg hvilket hun sluprer i sig, så hun er da sulten.
Hvad skal vi gøre???
Samtidig er hun begyndt at vågne mange gange om natten. De første gange er det nok at give hende sutten, som hun har tabt, senere på natten får hun lidt vand af flaske men nogle gange går hun helt i tomgang og skriger og det eneste middel vi har fundet, der kan stoppe hende er amning. Hun er altid blevet ammet en enkelt gang om natten og hidtil er hun kun vågnet den ene gang, men nu kan det sagtens være 10-15 gange om natten, hvilket er meget hårdt især for moderen, der ganske vist ikke arbejder endnu, men søvnbehovet er der da alligevel. Hun sover i sin egen seng ved siden af vores.
Har I gode forslag??
Hjælp!!!!
Mange hilsner
Anne


Svar
Kære Anne
For at begynde med spiseproblemet. Det lyder som om din datter er ved at finde ud af at der er noget hun mestrer selv, nemlig at styre hvornår hun vil spise. Hun kniber munden sammen når skeen kommer og giver på den måde udtryk for, at hun ikke vil medvirke til tingene på denne måde.
Som forældre sidder man bekymrede og ser til og ofte sidder både mor og far og giver hver især udtryk for hvad deres mening om denne sag er, med det resultat at barnet lynhurtigt finder ud af at komme i centrum.
Hun mestrer sikkert ikke endnu at spise selv. Du kan forsøge med en lille gaffel,- ske kan hun ikke bruge før hun er 15-16 mdr., men ellers så lad hende spise med fingrene. Hun kan godt tygge selv om hun ikke har fået tænder.
Mit forslag er at du stiller en lille tallerken foran hende, hvor du kun giver hende nogle få og små stykker af gangen. Hvis hun ikke har fået andet end grød og mos må du begynde med blødt brød med smørbart pålæg skåret i ryttere, så hun lige venner sig til en anden konsistens, men hvis hun så småt er igang med det så giver du hende lidt af jeres mad. Lidt kød i tern eller små stykker frikadelle, lidt majs, ærter, kogte gulerødder (evt i stænger som hun kan holde om) osv. Du skal endelig ikke presse hende, men prøv at lade hende spise selv og sørg for at I hygger jer om bordet og ikke giver hende alt formeget opmærksomhed, men madro.
Med hensyn til at sove om natten, så er det jo en rigtig ærgelig vane at I har fået, og det må du lave om på. Det er klart at hun er sulten om natten, hvis hun ikke spiser om dagen og når hun ammer så meget om natten, tager det også pladsen op for maden om dagen. Samtidig får I begge afbrudt jeres nattesøvn og I har begge eller alle tre brug for at sove om natten.
Jeg synes du og din mand skal aftale, hvordan I vil gribe dette an. Den plan I laver holder I fast ved. For det første skal I overveje om i fortsat skal sove i samme rum, eller om jeres datter skal flyttes. Når I sover sammen er der en risiko for at I reagerer alt for meget på hinanden lyde. For det andet skal du vurdere om du fortsat vil amme og hvormeget. Da din datter er 7 mdr. har hun ikke ernæringsmæssigt behov for at blive ammet og slet ikke om natten. Nogle børn kan godt finde ud af at blive ammet om aftenen og om morgenen, mens andre ikke kan og her må du vurdere, hvad du tror kan lykkes for jer og hvad du gerne vil.
Hvis du vælger at amningen slutter om natten, så må du sammen med din mand finde ud af hvad du/I så gør i stedet for. F.eks give en tår vand og hvem der gør det. Det kan være en fordel at det er far der gør det, da han af gode grunde ikke kan amme og så er den mulighed der ikke. Hvis I aftaler, at det er far der gør det, så er det far der gør det. Husk at jeres aftale skal overholdes.
Lav en natdagbog og skriv ned hvad tid hun vågnede og hvad I gjorde. F.es vågnede 00.30 fik en tår vand, vågnede 02.15 blev puttet med sutten, vågnede 03.00 græd i 15 min, fik lidt vand osv. Hvis I skriver ned i løbet af natten hvad der foregår, så er det nemmere at se fremskridt, hvis I ikke skriver det ned, så virker det som om at nætterne går ud i et og at hun vågner hele tiden. Allerede efter tre nætter vil jeg tro at I kan begynde at se en fremgang.
Sørg for at den der tager turene om natten har fået hvilet sig i løbet af dagen, så er overskudet bedre.
Rigtig mange gange held og lykke med det.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Netsundhedsplejerske.dk