Kære Helen,
Så er det atter tid for dit ekspert råd ;o)
Simon startede i BH i maj, og er for ca 2 uger siden stoppet med at sove middagslur..
Det sidste fordi han var ca. 2 timer om at falde i søvn om aftenen.. Derfor vurderede vi, at “nu var det nu”, vi skulle gøre forsøget... (Han stoppede i øvrigt med at bruge sut om dagen kort inden sommerferien.. Det gik bare SÅ godt, han bruger den kun når han skal sove, eller er meget træt og/eller ked..)
Simon bliver puttet fra kl. 18.30-19.00 hver aften, med mindre der sker noget specielt i week-enden, da han i hverdagen tit skal op ved 5.30 tiden..
Det fungerer godt – nu sover han inden for 5 minutter efter han bliver lagt.
Jeg kan godt mærke at Simon er træt om eftermiddagen, men han klarer det faktisk rigtig godt..
Når jeg har hentet ham i BH får han tit lov til at hygge og “afstresse” lidt alene, enten leger han hvor jeg er, eller også putter han med lidt tegnefilm..
Vi handler meget sjældent om eftermiddagen, da jeg vurderer ham for træt, men ind i mellem leger han med en ven fra BH, som vi tager med hjem, til vi skal skal spise..
Min henvendelse handler om, at vi nogle gange oplever at Simon begynder at “pive” (græder ikke rigtigt) et par timer efter han er faldet I søvn, på sådan en “night terror” agtig måde..
Han er ikke vågen, men udvikler det sig, kan han faktisk godt vågne helt op.
Et par gange har han siddet op i sengen og skreget “GÅ VÆÆK”, når vi har forsøgt os med at putte ... (læs videre efter annoncen)

























