Annonce

Annonce

Brev:

Mad, søvn og sygdom


21. januar 2008

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Mad, søvn og sygdom

Hej Helen!

Sikke en dejlig brevkasse du har. Jeg har læst lidt forskellige svar og kan godt se, at du måske har svaret på det andet steds - men jeg "tillader" mig alligevel og beskrive min egen situation.

Katrine min datter giver mig af og til mange bekymringer og spekulationer. Frustrationer og nogle gange bliver jeg endda sur ... håber, du med dine svar, kan hjælpe mig lidt videre.

Har i en uges tid forsøgt at føre lidt logbog over måltider og søvnperioder. Vi er oppe og amme 2 gange i løbet af natten, selvom jeg forsøger med diverse grød osv. inden sengetid.

Typisk ser en dag sådan ud.

Op ved 7 tiden
Derefter morgenmad - købe havregrød, skal ha prøvet hjemmelavet
Ud at putte ved 9/9.30 tiden
Sover alt fra 45 min til 2½ time?!? Det er meget forskelligt
Frokost - typisk øllebrød m/revet æble i, samt bondebrødshapser med leverpostej eller smørost.
Leger og hygger - hun kan være vågen alt fra 2 - 3½ time fra hun står op, til hun bliver puttet igen
Ud at sove (mellem 13 og 14.30 tiden)
Sover alt fra 45 min til 3 timer ?!? Det er meget forskelligt
Lidt youghurt m/moset banan eller revet æble i
Aftensmad mellem kl. 17.30 og 18 - kartoffelmos med broccoli/blomkål og gulerod i.

Vi er ikke så gode til at huske og få kød i. Nogle gange får hun også lidt af det, vi får, men synes det er svært at mose pasta og ris nok til at hun ikke lave bræk bevægelser af det. Har du nogle råd til det??

I bad
Lidt grød omkring kl. 19.30
Godnat historie
Ammet
Godnat ved ca. 20 tiden.

Så kan hun vågne igen mellem midnat og 1, er lys vågen og stiller sig ikke tilfreds med at få sutten. Ammes og puttes - sover til ca. kl. 4, hvorefter hun ...


Annonce

... ammes og puttes igen.

Jeg har prøvet, at hun sagtens kan sove igennem, når vi sover i samme seng, og det er fordi jeg hører, når hun begynder at rumstere - så giver jeg hende sutten og hun sover videre. Jeg hører hende bare ikke, når hun sover på hendes eget værelse.

Er det ikke for meget at "forlange" mad 2 gange om natten??

---------------

Nu er det sådan, at Katrine er forkølet og hoster. Hun spiser ufatteligt lidt, og det har jeg svært ved at acceptere. Jeg kan mærke jeg bliver frustreret, når hun efter få mundfulde lukker munde og sidder og "piber". Hun er meget bevidst om ikke at brokke sig med åben mund, for tænk sig, hvis der sneg sig en mundfuld ind.

Er det rigtigt jeg bare skal acceptere at hun kun spiser 5 - 7 skefulde grød??

Skal jeg putte flere måltider ind?? Nogle gange, når hun står op af hendes eftermiddagslur allerede kl. 14.15 synes jeg der er frygteligt lang tid til kl. 20, hvor hun puttes - men hun holder ud.

Nogle gange spiser hun alt hendes yoghurt, det virker somom hun virkelig er sulten, men synes det er forkert at give hende et alt for stort måltid omkring kl. 16/16.30, når man kort tid efter skal have aftensmad! Hvad er dine tanker om dette?

De sidste 2 aftner er hun om aftenen vågnet efter kun 1½ time - græder meget og vil ikke rigtig noget ... jeg har fået hende til ro ved at amme hende, og været tæt på at få hende til at sove på min skulder ... er spændt på at se, om det fortsætter i aften.

Hun virker til at være en glad og tilfreds pige. Hun møffer sig frem, vil rigtig gerne stå op og gå rundt, når vi holder hende i hænderne.

Med venlig hilsen
Pernille

PS Katrine bliver 8 måneder på lørdag :)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex

Krydderurter

På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.

"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

1000 tak for din brevkasse ... og tak for alle dine gode, hjertelige og ærlige svar.

Thilde, mor til Louie på 5 mdr.


Annonce