Annonce

Annonce

Brev:

Ferie med en lille fyr


13. august 2007

Alder:
4 mdr.

Ferie med en lille fyr

Hej Helen!

Vores Johan Emil (240307) skal i starten af september med os en uge til Frankrig. I den forbindelse har vi et par spørgsmål.

Han får udelukkende flaske (gul Allomin), samt er så småt begyndt at få grød. Når vi skal afsted regner jeg med, at han er godt i gang med grød og evt. også startet på grønsagsmos.

Jeg er meget i tvivl om, hvor meget mad jeg skal/må tage med til ham. Jeg regner med at tage Allomin med, da jeg jo ikke kan være sikker på at kunne købe det i Frankrig. Men hvad med grød og grøntsagsmos? Det samme gør sig gældende med bleer - regner med at tage med til den første dag og så købe dernede.

Har du nogle gode råd til selve flyveturen (ca. 2 timer) og tiden i lufthavnen ?

Hvordan sikrer vi, at han får nok væske i tilfælde af ...


Annonce

... det er meget varmt?

Til sidst vil jeg gerne høre din vurdering af hans rutiner (er der noget vi kan gøre bedre ?)

07.30: vågner
08.00: flaske
9.30: formiddagslur (1 time)
11.00: flaske
12.30: middagslur (1 time)
14.00: flaske
15.30: eftermiddagslur (1 time)
17.00: grød + lidt vand
18.30: flaske
20.00: flaske
20.30: puttes
20.45: sover
04.00: flaske og sover herefter videre.

Johan Emil er en glad og rolig dreng, som måler ca. 69 cm og vejer 7,7 kg. Han triller, griber ud efter legetøj på tæppet og er begyndt at mave sig frem.
Er der nye ting, som vi kan begynde at øve med ham for at styrke hans udvikling?

Det var vist alle vores spørgsmål for denne gang.. Vi glæder os til at høre fra dig :-)

Med venlig hilsen
Johan Emil og hans forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)

Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.

Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.

Du hører nok fra mig igen

Knus fra mig


Annonce