Annonce

Annonce

Brev:

Aften roderi


10. juni 2007

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Aften roderi

Hej Helen

Min datter er nu blevet lige knap 4 måneder, og jeg TRÆNGER til et råd.

Hver aften skal vi bruge 1 time på at putte hende og det er med skrig, gråd og helt rød i hovedet... Inden at hun falder i søvn. Og så vågner hun som regel igen efter en halv til en hel time og skal puttes igen. Når hun vågner så ser hun helt vild ud, nærmest som om hun ikke er helt vågen, men hvis vi ikke tager hende op så skriger hun bare i al evighed, det med bare at give hende sutten eller nusse hende... virker ikke hun er helt vild.

Det er hun også når man skal putte hende. Ofte er hun meget urolig allerede når jeg ammer hende af til natten oppe i soveværelset. Hun nærmest så græder eller lyder utilfreds mens hun spiser, det kan hun også godt gøre om dagen, har du en ide hvorfor. Hun bliver helt rød i hovedet. Og når vi så har ammet så bøvser vi og så putter jeg hende ind til mig og prøver at nusse hende stille og roligt, men hun bliver helt vild skriger, græder helt til hun næsten ikke kan trække vejret. Selvom at vi putter hende i hendes seng så skriger hun endnu mere.

Vi arbejder jo i at hun skal kunne falde i ...


Annonce

... søvn i sin seng af sig selv uden vores hjælp. Og det går der en time med.. gråd.. falder til ro.. bliver lagt.. og igen gråd.. og så forfra. og så endelig sover hun, med en opvågning en halv time til en time efter. Hun vil ikke have mere at spise det prøver jeg osse. Om dagen sover hun også med opvågninger i barnevognen. Hun sover et par timer til formiddag oftest 2 og igen om eftermiddagen højst 2, mest kun halv anden. Og så tager hun en halv time på gulvet mens vi spiser.

Kan det være noget med hendes ører? hun har heller ikke afføring daglig, kan hun være forstoppet og have ondt i maven, jeg ammer fuldt stadig. Sidst gik der 10 dage uden afføring og da det endelig kom var hun helt hysterisk mens det kom vred sig og var helt rød i hovedet af at få det ud og det tog to timer at trøste hende bagefter. Der kom så meget at man skulle tro det var løgn og noget var lidt tykt men ikke knoldet, nærmere dej agtigt.

Vi trænger til råd da vi jo er fuldstændig hæmmet i at kunne komme nogen steder om aftenen da den ene jo er væk det meste af aftenen. Vi putter hende ved 0tte tiden nogle gange først halv ni.

Hjælp os...

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove inde

Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.

Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.

Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...

Læs mere i Babylex

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Selvom jeg kun har sendt dig to spørgsmål, så kan jeg allerede mærke glæden og roen ved at jeg kan skrive til dig.

Tusind tak!
Hilsen mor til dreng på 7 måneder


Annonce