Annonce

Annonce

Brev:

Abort


10. juni 2007

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Abort

Hej Helen

Jeg skrev til dig i sidste uge om min uheldige oplevelse hos lægen, da jeg vidste jeg var gravid. Jeg spurgte dig om en GU undersøgelse kan være årsag til en abort.

Siden jeg har været hos lægen, har jeg blødt en lille smule. Men i torsdags blev det mere og mere rosa og jeg ringer til min lægen og får at vide det er normalt. Jeg havde ingen smerter!! Da jeg kommer hjem samme dag, havde jeg fået brev om at den celleprøve som lægen havde lavet ved livmoderhalsen, at der var noget som tyder på celleforandring.

Jeg blev meget ulykkelig og vidste ikke om hvad det betyder for graviditeten og jeg var helt slået ud.

Næste morgen ringer jeg så til lægen som afviser at se på mig med de blødninger og siger det skal jeg have en gynækolog til at kigge på. Så hun vil sende en henvisning og jeg vil blive kontakte af sygehuset.

Jeg tager på arbejde og løbet af dagen, bliver blødningerne værre og værre.

Det ender med at vi tager på skadestuen et sted og bliver afvist da de ikke har specialen. Vi kører videre til anden skadestuen med specialen og får at vide at vi skal ringe til vagtlægen for at blive sendt videre til den gynækolog. Vagtlægen afviser mig i telefonen og siger jeg skal gå hjem og bløde.

Jeg var helt kvæstet og opløst af gråd og fustration. Jeg begynder at abortere om aften og næste morgen også. Jeg er så mere fattet og ringer ...


Annonce

... igen og taler med en ny vagtlæge som undrer sig over at jeg er blevet afvist og siger at jeg skal selvfølgelig undersøges og skal til ultralydsscanning mandag morgen. Han gav mig ret i mine fornemmelser med en abort men intet er 100 % sikkert.

Jeg har stadig ingen smerter og bløder ikke ret meget mere efter 24 timer. Der kom klumper ud, derfor er jeg ret sikker på at det er en abort.

Jeg har ret stort mistanke om at den GU hos egen læge er en del af årsagen til det her, da flere læger har undret sig over at man tager en celleprøve med mistanke om graviditet. Samtidig er jeg blevet meget stresset over resultatet af prøven og det kunne kroppen og fosteret ikke klare. Det er min overbevisning.

Så jeg vil bare dele min oplevelse med dig, selvom den ikke er positiv på nogen måde og så kan andre gravide måske drage erfaring af min historie om danske sundhedsvæsen og at de skal ikke finde sig i at blive afvist. Idet mindste var der en som kunne vejlede og rådgive mig og sige at jeg nok er ved at have en abort og hvad jeg skal gøre og være opmærksom på. Men det fik jeg først ved en ny vagtlæge dagen efter.

Når jeg har fundet ud af hvad den celleprøve går ud på og det er ordnet, forsøger vi igen da det gik rigtig stærkt med at blive gravid. Første gang vi prøver at planlægge og så er den der, så det er jo det positive i denne sag.

Med venlig hilsen MM

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce