Annonce

Annonce

Brev:

Ammestop, putteritual og søvn


10. januar 2012

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Ammestop, putteritual og søvn

Kære Helen.

Jeg har spørgsmål angående stop af amning (og søvn).

Min dejlige søn er 13 måneder, jeg ammer ham aften kl ca 20.30 til putning, og mellem kl 04 og 05 morgen. Han vågner som regel mellem 8 og 8.30 morgen.
Jeg vil til at afslutte amningen, og vil gerne have råd til hvordan det bedst kan gøres.

Han spiser masser af mad, en kæmpe portion havregrød med moset banan til morgenmad. Lidt mælk og brød eller frugt formiddag. Sover som regel inden frokost en time til halvanden.
Spiser frokost ( rugbrød / grovbrød med laksepate, ost ell lignende)

Eftermiddags snack; mælk og en havregryns kiks eller lidt brød, frugt eller gulerod.
Aftensmad - ca kl 18.30 hvad vi end spiser - ofte en pæn stor portion. Nogle gange youghurt med lidt frugt til dessert

Min mand og jeg er begge selvstændige og hvor vi bor (UK) er institutioner dyre så vi passer ham selv - vi deles om det. Så vi har meget tid sammen hvilket er dejligt.

Han er vant til at blive ammet i søvn, og det skal jo så udskiftes med noget andet.. Han sover godt i starten af natten men sover ofte uroligt og vågner flere gange i løbet af den sene nat og tager tid til at falde til ro, og jeg synes generelt vores søvnkvalitet er noget op og ned, hvilket ind i mellem resulterer i en afbrudt nat der ind i mellem bliver lidt for lang ved at vi sover laenge.

Vi har pillet siden af hans seng og sat den hen helt op til vores seng ved ...


Annonce

... min side, det synes jeg forbedrede vores nætter en smule. Ofte ryger han over i vores seng i løbet af natten, hvilket ville være okay når vi får os en lidt større madras.

Han har en bamse som jeg har forsøgt at introducere som sutteklud, den er han glad for til en hvis grad, omend han smider den til siden hvis jeg prøver at holde den ind til mig så han kan røre den mens han ammer og dermed associere det med hygge. Hår er faktisk hans helt store sutteklud. At pille i vores hår og sutte på tommelfingeren (han bruger ikke sut). meen, det bliver lidt anstrengende i længden hvis han hiver mig eller hans far i håret om natten for at sove. Kan vi lære ham at blive i sin egen seng det meste af natten?

Har du råd at ændre putte ritualet, og stoppe amningen?

Skal han have en kop mælk inden putning i stedet for amningen?
En halv liter letmælk om dagen synes har jeg læst mig til han skal have, er det korrekt?

Hvor lang tid skal jeg forvente han vil tage til at omstille sig? Kan jeg stadig forvente han sover til kl 08 morgen uden tidlig morgen amning? Hvordan gør jeg det blidt men bestemt? Skal Far tage over? Jeg putter ham ind i mellem til middagslur hjemme i sengen, (ofte falder han i søvn under gåtur) , hvis hans far prøver det samme bliver han mega sur.

Vi (min mand og jeg) skal have fundet ud af at stoppe amningen og deles om putte ritualet.

Tak for tidligere svar og med venlig hilsen,
Anne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vaner og børn

Alle familier har deres egne vaner og rutiner. Det, at tingene gøres på en bestemt måde, giver tryghed for barnet. Et lille barn vil altid have det bedst, når noget er genkendeligt.

Hvis det lille barn skal passes, er det derfor en rigtig god idé, at den der passer barnet, forsøger at efterligne de rutiner og vaner, som barnet kender.

Børn elsker gentagelser og elsker derfor også lege som borte-tit og klappe-kage. De større børn føler stor glæde ved at se den samme...

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce