Annonce

Annonce

Brev:

Vågen mange gange


15. september 2011

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Vågen mange gange

Kære Helen

Min dejlige datter er 10 måneder, men vågner rigtig mange gange om natten og nu trænger vi altså til noget sammenhængende søvn!

Hun startede i vuggestue for 1½ måned siden. Det går rigtig fint og hun trives og er glad for at komme derhen. Hun er en rigtig dygtig pige, der har taget sine første skridt og øver sig i at gå selv.

Hun sover 2 gange om dagen, formiddag ca 45 min. og eftermiddag 1½ time.

Hun spiser selv og meget. Hun er en stor pige på 82 cm og 10½ kg. Vi giver hende grød inden sengeting. Jeg ammer fortsat, men kun om natten, når hun skal sove, sen aften og når hun vågner om morgenen.

De første 4 måneder sov hun 7-8 timer i træk om natten - luksus, men så begyndte hun at vågne ca. hver 3-4-5 time. Hun har sovet i sin egen seng.

Da hun var ca. 6 måneder fik jeg ondt i ryggen og kunne ikke løfte hende fra hendes babyseng og hun kom over i dobbeltsengen og sove. Derefter vågnede hun tier og tier for at amme og bare ligge og sutte. Hun vil ikke tage en sut om natten, men synes, den er spændende om dagen.

Jeg blev for en ...


Annonce

... måned siden rigtig træt af sutteriet og besluttede, at nu skulle hun over i sin seng, når hun var færdig med at amme. Første nat jeg tog hende fra, skreg hun 5 kvarter og sov derefter 5 timer i træk. De næste dage skreg hun mindre, men vågnede fortsat mange gange, hvor vi så kunne få hende til at sove videre med en hånd på hende og ssh ssh. Det gik den rigtige retning, men efter 2 uger begyndte det at gå dårligere - uden grund. Jeg var dog nervøs for om hun var sulten og begyndte at amme lidt før om morgenen.

Hun vil nu ammes igen og igen også selvom jeg ikke har særlig meget mælk. Hun skriger og kæmper til hun bliver lagt til. Hun vågner nu mange gange i løbet af aften/nat igen.

Hvis min mand tager hende om morgenen, giver hun udtryk for utilfredshed indtil jeg kommer op igen. Og jeg får ikke sovet, når jeg kan høre hende.

Jeg har læst din "sovebog" men synes ikke rigtig, jeg kunne bruge det så meget. Jeg har forsøgt at gøre det besværligt at amme ved at sætte min finger ned, men hun er ligeglad.

Gode råd modtages gerne.

Bedste hilsner
Susie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce