Annonce

Annonce

Brev:

Skemad - få hende til at spise igen?


6. december 2010

Alder:
7 mdr.

Skemad - få hende til at spise igen?

Kære Helen!

Min dejlige datter på 7 mdr. vil lige pludselig ikke spise grød/mos. Hun blev ammet til hun var 4 mdr. Og har derfra fået flaske og skemad. Hun har altid spist 1-2 dl. pr. måltid. Men for ca. 2 uger siden nægter hun at åbne munden.

Min kæreste og jeg har nogengange held med at få grød/mos i hende hvis vi distraherer hende med legetøj. Men det holder jo ikke i længden. Jeg er begyndt at give hende sødmælksyogurt med lidt hj. frugtmos i til eftermiddagssnack, og der vil hun gerne åbne munden. Til aften har jeg prøvet at give hende kogt kødbolle i bittesmå stykker. Men hun kaster al maden op når hun får kød i munden?

Hun sover fint, 2 lurer i løbet af dagen og fra kl. ca. 19-6.30.

Vores dag ser sådan ...


Annonce

... ud:

Vågner 6.30
Morgenmad kl. 7.30 frugt + væske i kop
Formiddagslur kl. 9-11
Frokost kl. 12 + frugt + væske i kop
Eftermiddagslur kl. 13-15
Snack kl. 16
Aftensmad kl. 17.30 frugt + væske i kop
Flaske (200 ml. ) kl. 19
Flaske (200 ml.) kl. ca. 3

Jeg er i tvivl om hun har brug for en powernap sen eftermiddag. Gnider øjne og andre træthedstegn. Hun er meget umulig når vi når aftensmaden.

Hun vejer 7 kg og måler ca. 68 cm. Hun vejede 2550 kg og målte 47 cm ved fødsel. Hun følger sin kurve siger min læge og sundhedsplejerske. Hun har en rigtig tung ble om morgenen og 3-4 lette tisbleer samt 1-2 afføringer om dagen.

Kan du hjælpe mig med at få hende til at spise igen. På forhånd mange tak.

Venlig hilsen
Liv

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen!

Jeg er godt nok glad for at jeg kan skrive til dig, jeg udnytter det i fuld stil!!

Tak for dine mange gode svar. Jeg elsker dem!

Hilsen Sophie, mor til pige på 9 måneder


Annonce