Brev:
Mange jern i ilden

Kære Helen
Min datter på 29 måneder har altid haft rigtig meget energi. Det har hun fortsat - og det er jo på mange måder dejligt.
Hun har rigtig mange legesager, men nok ikke flere end de fleste.
Jeg ved ikke om jeg er forkert på den, men jeg føler nogle gange hun har svært ved at koncentrere sig om en ting ad gangen. Dog kan hun godt, hvis hun f.eks. maler med vandfarver eller leger med dukker. Så kan hun mange gange fint leve sig ind i det og være beskæftiget med god og fantasifuld leg i op til en time.
Men andre gange rydder hun rigtig mange ting ud - puslespil osv. Og leger ikke så meget med det. Det er vel på sin ...
... vis meget normalt i hendes alder, men jeg tænker på om vi kan hjælpe hende ved at forlange at hun rydder én ting væk - f.eks. et puslespil inden hun går igang med dukker osv. Dog vil jeg jo ikke spolere hendes leg ved at hun hele tiden skal rydde op, men selv om vi har et stort hus, så kan der nogle gange være legesager i hele stueplanet :-). Hun kan godt finde ud af at hun skal rydde et puslespil væk inden hun laver et nyt. Ja, hun skal nogle gange holdes i hånden og hjælpes, men hun forstår det godt.
Men hvor meget kan vi forlange af hende? Og hvor meget skal vi gøre i den retning uden at ødelægge hendes leg og kreativitet?
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
Viden om børn:
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







