Annonce

Annonce

Brev:

Latter og motorik


16. november 2009

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Latter og motorik

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse, som jeg mange gange har besøgt og fået svar på mine spørgsmål.

Jeg er mor til en dejlig datter på 9 mdr. Jeg er (måske uden grund?) en smule bekymret – min datter griner ikke. Hun kan til nød komme med et forsigtigt ”he he”, men har dog et par gange grinet sådan lidt mere ”rigtigt”. Der gik også lang tid, før hun kom i gang med at smile, men det gør hun nu hele tiden. Men grine det vil hun bare ikke.

Min mand og jeg har prøvet ALT. Vi tumler med hende, slår kolbøtter, gynger, synger, danser, kilder, gøgler, leger, svømmer og prøver alt muligt, for vi må da kunne få hende til at grine. Hun virker på ingen måder utilfreds med at blive tumlet med, og spræller ivrigt med benene og smiler både med munden og øjnene, når der er noget, hun godt kan li. Hun er en nem og mild pige, som er veltilpas.

Hun er utrolig nysgerrig og følger interesseret med i alt, hvad der foregår omkring hende. Hun sover rigtig godt både om dagen (tre lure) og om natten, og hun spiser fire måltider om dagen med god appetit.

Motorisk er hun ikke så langt fremme. Hun har først lige lært at sidde, men kan dog ikke selv komme op i siddende stilling og tager ikke fra med hænderne, når hun mister balancen. Hun kravler heller ikke, men drejer rundt efter legetøjet, når hun ligger på maven. Hun virker efter min vurdering lidt doven, for hun gør ikke de store forsøg på at bevæge sig rundt på nye måder. Hun triller også kun den ene vej fra ryg til mave, og gør meget sjældent et forsøg på at trille den anden vej. Hun står dog rigtig godt og rankt.

Hun er dygtig med hænderne og har et fint pincetgreb og undersøger det, hun sidder med i hænderne for alle detaljer. Hun sidder ...


Annonce

... i sin stol ved bordet og tager små hapsere med hænderne og fører dem fint op og ind i munden.

Min datter havde også en lang periode, hvor hun ikke pludrede. Det er hun startet på igen, og jeg tror hendes udvikling her er nogenlunde alderssvarende.

Vi har, fra hun var helt lille, været opmærksom på at lægge hende på maven, tumle med hende osv., netop for at styrke hende motorisk. I de første tre måneder havde hun kolik, og jeg var derfor meget opmærksom på, at vi som familie fik fred og ro, at hun ikke blev overstimuleret, men at vi stille og rolig fik hverdagen til at fungere på hendes præmisser. Min datter har bortset fra kolikken ikke været syg, så det kan ikke forklare hendes udvikling. Men trods kolik synes jeg, hun kom godt fra start.

Hun var hurtig til selv at holde hovedet og kunne trille fra ryg til mave, da hun var knap fire måneder Men så er det, som om, at udviklingen er gået langsomt siden da. Vores sundhedsplejerske mener, at nedsat hørelse kan påvirke motorikken, og vi har derfor for nylig været ved ørelægen for at få hendes hørelse tjekket. Desværre kunne høreprøven ikke tages, da hun blev meget ked af det. Men lægens vurdering var alligevel, at hørelsen ikke fejler noget, hvilket også er vores egen vurdering.

Det var en lang udredning af min datters motoriske udvikling, som jeg ikke ved om har betydning for den manglende latter. Jeg tænker, at det at grine er et skridt i den psykiske udvikling, men ved ikke rigtig, om det også kan hænge sammen med det motoriske?

Det allervigtigste for mig, er at give min datter en god start, og håber meget, der er noget, jeg kan gøre for at hjælpe hende på vej.

Jeg glæder mig til at høre fra dig.

Mange hilsner fra
Anne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)

Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)

Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"


Annonce