Brev:
Svangerskabsforgiftning

Hej Helen.
Så er jeg tilbage igen med endnu et spørgsmål :). Jeg er nu gravid i 31 uge (første barn) og har i dag været hos jordemoderen.
Under hele graviditeten har mit blodtryk ligget så smukt 116/80, men i dag viste mit blodtryk 130/90 og en puls på 97. Jordemoderen syntes den puls lige var i overkanten, hvorfor jeg blev lagt ind i et rum, hvor jeg kunne hvile godt og grundigt inden et nyt blodtryk skulle tages. Her fik jeg ikke lige oplyst tallene, men hun oplyste, at de så fine ud. Jeg fik herefter taget en urintest, som viste spor af proteiner, hvorfor hun anbefalede mig at opsøge lægen om en ugen for at få taget nye prøver, så man kan holde øje med om det er en begyndende svangerskabsforgiftning.
Umiddelbart tænker jeg selv, at mit blodtryk og puls kan være påvirket af, at jeg på nuværende tidspunkt er sygemeldt grundet bækkenløsning. I denne ...
... forbindelse har jeg haft rigtig mange smerter, som personer fra min omverden (familien) har haft svært ved at forholde sig til. Dette har resulteret i, at det har været svært ikke at blive bare en smule temperamentsfuld ;-)
Da jeg på ingen måder ønsker, at der skal ske min lille dreng noget. Har jeg nu valgt at sige fra overfor længerevarende besøg samt alle de mange opkald og håber dette kan få mit stressniveau ned igen.
Jordemoderen mente ikke, at prøverne var tegn på, at jeg havde begyndende svangerskabsforgiftning, men at det altid er bedre at være på den sikre side. Hertil vil jeg gerne høre om der er noget jeg selv kan gøre for at forebygge en eventuel svangerskabsforgiftning?
Jeg har selv valgt at omlægge min kost, hvor jeg nu indtager meget mindre sukker og meget mere frugt og sund mad end tidligere samt gør alt for ikke at stresse.
Med venlig hilsen
Pia
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Salg af modermælk
Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.
Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.
Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.
Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.
Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.
Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder



