Brev:
Rødt udslæt

Hej Helen.
Tak for gode svar.
Andreas har fået en del røde knopper på kroppen. Det er mest i nakken og foran på kravebenet, og så nogle helt små knopper nedad på brystet. Han har efterhånden haft dem en del tid og dagplejen troede han havde fået skoldkopper.
Nu syntes jeg de har spredt sig lidt og nedad benet har han nogle knopper der har en hvid ring omkring sig. Vi har ikke været til lægen, for det virker ikke som noget han er generet af og han klør sig ikke.
Det skal siges at han er et "varmt" barn og sveder nemt ...
... og det virker som noget "kontakteksem". Vi bruger det samme vaskemiddel som vi plejer og det samme sæbe og creme fra apotektet?
Knopperne kan forsvinde og komme igen i løbet af dagen, kan han være allergisk over for noget? Vi ryger ikke, men har hund, dog aldrig noget han har været generet af før. Derudover er der nogle nye ting han er begyndt at spise, bla. æg, som de får af og til i dagplejen, + rosiner?
Pt. er han godt forkølet og ved at få de første tænder, så det påvirker ham selvfølgelig osse.
Med venlig hilsen
Sine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
Viden om børn:
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Søvn
Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.
Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







