Annonce

Annonce

Brev:

Eftermiddagslur, blærebetændelse mv.


22. august 2008

Kategori:
Alder:
21 mdr.

Eftermiddagslur, blærebetændelse mv.

Hej Helen.

Vores datter er nu blevet tæt på 21 mdr. Hun er så glad og tilpas og selv om hun og vi periodevis bliver sat på prøve når hun tager nogle vældige udviklingsspring, så er der 99 % af tiden igen tvivl om at hun og vi trives.

Som forældre er man jo ikke altid helt objektiv :-), men pædagogerne i hendes vuggestue siger også at hun er meget dygtig og foran sin alder - fx sproglig og hun forstår tal og farver.

Hun kommer i seng ved 20 - 20.30 tiden langt de fleste aftener og så sover hun mellem 10 og 12 timer - oftest kun afbrudt ved 3-4 tiden hvor hun skal have sin sut eller ind til os.
Hun har det sidste år kun ...


Annonce

... sovet en gang om dagen og de sidste par måneder er hendes middagslur blevet meget kort. Hun sover max 1 1/2time og ofte som idag kun 45 min - er det normalt og ok for hendes udvikling?

Hun har de sidste par dage sagt at hun har ondt i tissekonen. den er ikke rød, men når hun går rundt hjemme uden ble vil hun gerne pille ved den og så kommer hun ofte til at sjat tisse - kan det være hun har blærebetændelse og i så fald hvordan tjekker vi det?

Hun vil gerne sidde på potte, men det er sjældent at der kommer noget. Hun siger ikke noget før hun fx tisser men kommer tit og siger " pølse eller tis i ble".

Med venlig hilsen
Helle

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år

Tilknytning - 2 år

Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Appetit

Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.

Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.

Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...

Læs mere i Babylex

Mellemmåltider børn

Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.

Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.

Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for nogen rigtig gode svar! Det er rart at kunne søge råd herinde og se man ikke er den eneste i verden med problemer.

Mor til pige på 6 måneder


Annonce